Szukaj
  • edukosmetologia

Propionibacterium acnes w lampie Wooda

O lampie Wooda, w internetowych wpisach oraz obiegowych opiniach sporo jest błędnych lub niepełnych informacji, dlatego prawdopodobnie niewiele osób zainteresowanych jest jej wykorzystaniem lub używa jej niewłaściwie (ewentualnie błędnie interpretuje).


Jedna z takich informacji brzmi tak: "Bakterie trądzikowe (P. acnes) nie są widoczne w lampie Wooda, ponieważ to bakterie beztlenowe".

To nieprawda!

Propionibacterium acnes jest faktycznie bakterią beztlenową Gram-dodatnią. Dodatkowo warto przypomnieć, że jest bakterią komensalną ludzkiej skóry i podobnie jak komórki ludzkie wytwarza porfiryny, które wykazują właściwości fluorescencyjne i sprawiają, że bakterie są widoczne w lampie Wooda.


Pamiętajmy jednak o tym, że wielkość obszaru objętego taką fluorescencją nie jest wprost proporcjonalna do stopnia zaawansowania trądziku - to byłby wniosek zbyt daleko idący.


Ale jest inny parametr oceny skóry możliwy do zobaczenia również w lampie Wooda (choć nie tylko), który w połączeniu z fluorescencją, jaką daje P. acnes mógłby nam powiedzieć więcej o nasileniu problemu trądzikowego. Macie pomysł, jaki to parametr?


Jako podpowiedź mogę dodać, że wystarczy znać dobrze etiopatogenę trądziku (oczywiście ze strony skóry) :)


Pozdrowienia serdeczne:)

Małgorzata Krzykowska*


*Powyższy tekst oraz zdjęcia są własnością amiamo.pl Małgorzata Krzykowska i są chronione prawami autorskimi. Jeśli chcesz przywołać tekst lub zdjęcie tu zamieszczone podaj jego autora i źródło.

346 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie