Szukaj
  • edukosmetologia

Czym diagnozować?

Jakie urządzenie do diagnostyki skóry jest najlepsze? - takie pytanie najczęściej pada ze strony uczestników szkoleń, które prowadzę.


Odpowiadam zawsze tak samo - nie ma czegoś takiego, jak "najlepsze narzędzie diagnostyczne".


W dokonywaniu wyboru urządzenia do diagnostyki skóry zawsze zacznij od odpowiedzi na pytanie, jaki jest cel badania, tzn. który parametr skóry chcesz ocenić, czego chcesz się dowiedzieć o skórze Twojego klienta. Potem dopiero wybierz narzędzie, które tę cechę skóry określa najlepiej.


Pamiętaj również, że do oceny danego parametru skóry mogą służyć różne techniki i różne urządzenia diagnostyczne - wówczas, aby wybrać najlepsze do tego celu zastanów się, które z nich jest najbardziej precyzyjnie i podaje wartości liczbowe danej cechy skóry.


Czy wiecie, że nawet najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe urządzenia do diagnostyki są całkowicie nieprzydatne w niektórych sytuacjach - bo po prostu nie mierzą danej cechy skóry?


Kiedyś usłyszałam opinię, że najlepsze urządzenie do badania skóry do ultrasonograf (prawdopodobnie dlatego, że najdroższe). Czy na pewno jest ono najlepsze?


Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to narzędzie absolutnie wyjątkowe i najbardziej zaawansowane technologicznie. Wyjątkowe z tego powodu, że jak żadne inne pozwala obejrzeć skórę "od środka". Ale czy najlepsze?

Można podać wiele cech skóry, przy ocenie których USG to faktycznie metoda najlepsza, ale z łatwością mogę podać taki parametr skóry, przy którym najlepiej będzie użyć urządzenia kilka lub kilkadziesiąt razy tańszego, np lampy Wooda lub sebumetru :).


Dlatego postaraj się dobrać takie metody diagnostyczne do swojego gabinetu, aby móc ocenić, jak największą ilość parametrów skóry.

I jedna moja rada: nie zaczynaj swojej "przygody" z diagnozowaniem od ultrasonografu. To trochę tak, jakbyś nie posiadając sztućców w kuchni (czyli najbardziej podstawowego "sprzętu") kupiła zaawansowany robot kuchenny dla zawodowych kucharzy :).


Pozdrawiam diagnostycznie:)

Małgorzata Krzykowska*


*Powyższy tekst oraz zdjęcie są własnością amiamo.pl Małgorzata Krzykowska i są chronione prawami autorskimi. Jeśli chcesz przywołać tekst lub zdjęcie tu zamieszczone podaj jego autora i źródło.
282 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie